Ëmbëlsirë

Bakllavë me çokollatë

Perberesit

• 1 pako me pete filo • 1 filxhan gjalpë i shkrirë • 1 filxhan arra Palma, të grira • 1 filxhan lajthi Palma, të grira • 1/4 filxhan sheqer • 1 lugë çaji kanellë • 1 gotë ujë • 1 filxhan sheqer • 1/2 filxhan copëza çokollate të zezë

Pergatitja

1. Ngrohni furrën tuaj në 350°F (175°C). Përgatisni një tepsi duke e lyer me pak gjalpë. 2. Në një tas bashkojmë arrat dhe lajthitë Palma, sheqerin dhe kanellën. 3. Hapni petet e gatshme. Mbulojeni me një copë të lagur që të mos thahet. 4. Vendosni një pete në tepsi. Lyejeni me gjalpë të shkrirë. Përsëriteni me rreth 8 petë. 5. Përhapeni një shtresë të përzierjes së arrave mbi pete. Spërkatni disa copa çokollatë. 6. Shtroni katër petë të tjera filo sipër, me gjalpë midis secilës. Përsëritni shtresat e arrave dhe çokollatës. 7. Përfundoni me 8 shtresa pete filo, duke e lyer secilën me gjalpë. 8. Pritini bakllavanë në format e dëshiruara, më pas piqini për rreth 50 minuta. 9. Gjatë pjekjes bëni shurupin. Zieni ujin dhe sheqerin derisa sheqeri të tretet. Ziejini për rreth 20 minuta. 10. Hedhim shurupin mbi bakllavanë e nxehtë. Lëreni të ftohet plotësisht përpara se ta shërbeni.

Shijoni bakllavanë me çokollatë, një ndryshim i këndshëm në një ëmbëlsirë klasike, të pasuruar me arrat më të mira dhe frutat e thata nga Palma!

Scroll to Top