Drekë - Darkë

Makarona me kungull

Perberesit

• 500 gr makarona • 1 kanaçe pure kungulli • 1/2 filxhan arra Palma • 2 lugë sherebelë të grirë • 1 thelpi hudhër të grirë • 1/2 filxhan qumësht • 2 lugë vaj ulliri • Kripë dhe piper sipas dëshirës • Parmixhan i grirë (opsionale për jo-vegan)

Pergatitja

1. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketimit. 2. Në një tigan kaurdisim hudhrën dhe sherebelën në vaj ulliri. 3. Shtoni purenë e kungullit dhe qumështin, duke e trazuar për t'u bashkuar. I hedhim kripë dhe piper. 4. Hidhni makaronat e gatuara në salcën e kungujve. 5. Shërbejeni sipër me arra Palma dhe parmixhan opsional për aromë shtesë.

Shijoni makarona kremoze me kunguj të frymëzuar nga Palma, një pjatë e shëndetshme dhe me shije të përkryer për çdo rast!

Scroll to Top