Mëngjes

Granola me produkte arrore Palma

Perberesit

• 3 filxhanë tërshërë Palma • ⅓ filxhan gjalp i shkrirë • ¼ filxhan mjaltë • ¼ filxhan sheqer kaf • 1 lugë ekstrakt vanilje • 1 filxhan arra Palma • ⅓ filxhan stika Palma • ⅓ filxhan bajame Palma • 1½ lugë kanellë • ½ lugë arrë moskat • 1 lugë kripë

Pergatitja

1. Ngroheni furrën në 350° F dhe shtroni një fletë pjekjeje me letër furre. 2. Rrihni së bashku gjalpin e shkrirë, mjaltin, sheqerin kaf dhe vaniljen në një tas të vogël. 3. Në një tas të madh, kombinoni tërshërën, arrat, stikat, bajamet e Palmës, me kanellën, arrën moskat dhe kripën. 4. Hidhni përbërësit e lëngshme mbi përbërësit e thatë, duke i përzier mirë. 5. Përhapeni granolën në një shtresë të vetme në tepsi dhe piqeni për 20-22 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë, duke e përzier edhe një herë gjatë pjekjes. 6. Lëreni të ftohet plotësisht përpara se ta copëtoni. Ruajeni në një enë hermetike.

Shijoni këtë recetë ushqyese dhe të shijshme të produkteve Palma në një tas me qumësht dhe fruta të freskëta, sipër jogurtit për parfe, ose për tërshërë ose puding chia.

Scroll to Top