Drekë

Sallatë me kungull, shegë, kale dhe kuinoa

Perberesit

• 1 filxhan kuinoa • 2 gota kunguj të prera në kubikë • 1 filxhan shegë • 2 gota kale të prerë • 1/2 filxhan boronicë të thata Palma • 1/2 filxhan arra Palma, të copëtuara • Vaj ulliri • Kripë dhe piper sipas dëshirës • Salcë: vaj ulliri, lëng limoni, hudhër, kripë dhe piper

Pergatitja

1. Gatuani kuinoan sipas udhëzimeve të paketimit dhe lëreni të ftohet. 2. Pjekim kungujt në vaj ulliri, kripë dhe piper derisa të zbuten. 3. Në një tas të madh, bashkoni kuinoan e ftohur, kungullin e pjekur, shegën dhe kale të prerë. 4. Shtoni boronicat e thata dhe arrat e copëtuara Palma për përbërës krokant. 5. Për salcë, rrihni së bashku vajin e ullirit, lëngun e limonit, hudhrën e grirë, kripën dhe piperin. 6. Hidhni salcën mbi sallatë dhe përzijeni për të kombinuar të gjitha shijet. 7. Shërbejeni këtë sallatë të shëndetshme dhe të shijshme të frymëzuar nga Palma si një vakt të kënaqshëm.

Shijoni sallatën tuaj ushqyese me kungulleshka, shegë, kale dhe kuinoa, me përbërësit special arra dhe fruta të thata Palma!

Scroll to Top